Başak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri

Merkür gezegeni İkizler burcunun olduğu gibi Başak burcunun da yönetici gezegenidir. Eğitimin simgesi niteliğindeki Merkür nedeniyle Başak burcu bireylerinin devamlı bilginin ve eğitimin peşinden gitmeleri kaçınılmazdır. Akıllarını adeta yaşamlarını şekillendiren bir yardımcı olarak görmelerinden dolayı araştırma ve inceleme onlar için oldukça önemlidir.

Merkür genellikle Güneş’in bulunduğu burçlarda ya da bir sonra gelen burcu etkisi altına alır. Astroloji bilimi doğrultusunda burç haritasına bakılarak Başak burcunun iletişim konusundaki yetersizliklerini anlaması kolaydır. Çalışkan ve pratik yapıda olan kişiler için Merkür’ün olumlu etkilerinden yararlanmak iyi etkilerle karşılaşmayı sağlar. Beyin vasıtasıyla algılanan soğuk ve sıcak gibi pek çok kavram Merkür’ün açıları ile belirlenebilir.

Merkür’ün Başak Burcunun Doğum Haritasına Etkisi

Başak burcunun yöneticisi konumundaki Merkür, Zodyak’ta bulunduğu evreleri ile ön plana çıkmaktadır. 6. ev Başak burcuna düşmektedir. Elementi Toprak olan Başak burcu titizliği ve toplan içinde beğenilme isteği ile tanınmaktadır. Başak burcunun doğum haritasına etkisi nedeniyle yaşamları boyunca boğulma tehdidi bulunmaktadır. Kuralcı ve başkalarına hayır demekten çekinmeyen bir burçtur ve kendilerine özgü özelliklerinde yönetici gezegeni olan Merkür’ün etkisi büyüktür. Enerjisi yüksek bir gezegenin hakimiyetinde olan Başakların içi her daim gençlik coşkusu ile doludur. Sahip oldukları bu enerji dış görünüşlerini ve akıllarını da doğrudan etkilemektedir.

Merkür Başak Burcunu Ne Kadar Süre Yönetir?

Güçlü özellikleri Merkür burçlar arasında en çok Başak ve İkizler burçlarını etkisi altına almaktadır. Aktif olan bu güç ise aynı şekilde Başak burcunun da zeki ve akılcı olmalarına neden olmaktadır. Bulunduğu her burçta 2 ya da 3 hafta kalabilen Merkür, gerileme süreci söz konusu olduğunda 10 haftaya kadar bulunabilir. Konumu Güneş’e oldukça yakındır ve Zodyak turunu 1 senede tamamlamaktadır. 1 senede tamamladığı Zodyak turu süresince her burçta farklı sürelerde kalmaktadır. Gerileme döneminde bir burçta 10 hafta kaldığı gözlemlenmiştir.

Merkür ve Başak Burcu Sağlık İlişkisi

Doğum haritasında görünen Merkür sağlık yönünden de olumlu ve olumsuz etkilere maruz kalınmasına neden olacaktır. Özellikle dil, ön hipofiz bezleri ve beyin gibi uzuvların sert açılarla tehdit altında olması kaçınılmazdır. Uzun süre ters açılarda kalan Başak burcu bireylerinin sinir sistemlerinin harap olması ya da vitamin ve mineral değerlerinde düşüş yaşanabilir. İçe dönük ve sakin bir karaktere sahip olmaları günlük yaşamda daha az hareket etmelerine neden olmakta ve bu durum kalsiyum emiliminin azalmasını tetiklemektedir. Sağlıklarına son derece düşkün olan Başakların psikolojik hastalıklara yatkın oldukları bilinir. Migren, panik atak ve tansiyon değerlerindeki dengesizlikler sıkça karşılaştıkları rahatsızlıklardır.

Yönetici Gezegeni Merkür Olan Başak’ın Psikolojik Özellikleri

İletişim ve zihinsel gücün temsilcisi olan Merkür, vücudun el, ayak ve sinir sisteminden de sorumludur. Başak burcu insanlarının hayatları boyunca gelişmeleri ve ilerlemeleri için Merkür’ün yöneticiliğine ihtiyaçları vardır. Kendi hatalarını kolayca görmezden gelebilirler ancak başkalarının hatalarını affetme konusunda güçlük çekerler. Merkür’den aldığı olumlu açılar nedeniyle oldukça titiz ve mükemmeliyetçidirler. Karşılıklı ilişkilerinde duygu ve düşüncelerini açıkça ifade etmekten çekinmezler. Sanatçı ruhlu kişilikleri nedeniyle resim ve müzik gibi alanlarda oldukça başarıdırlar. Aktif bir şekilde Merkür etkisinde kalan kişiler akıllarına düşen şeyi anında yapmak isterler. Çabuk öğrenme becerileri gelişmiştir ancak öğrendikleri konulardan çok çabuk sıkılabilirler.

Merkür Gezegenin Yönettiği Diğer Burçlar

Merkür’ün yönettiği burçlar denince ilk olarak İkizler burcu ifade edilir. Ancak Başak burcunda daha güçlü konumda olan Merkür Balık burcunda güçsüz durumdadır. Ters açıları ile zarar verdiği burç ise Yay’dır. Merkür tarafından yönetilen burçların konuşma ve kendilerini ifade etme yeteneklerinin gelişmiş olduğu görülür. Sert açılarda ise durum aşırıya kaçarak gevezelik ya da fikirlerin kabul görmemesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Astroloji haritasına bakıldığında Merkür’ün diğer gezegenlerle olumlu açıda buluşması durumunda yeni birliktelikler ve yeni ilişkilerin başlaması kuvvetle muhtemeldir. Terazi ve Oğlak burçlarında da etkili olmakta ve 3. Dekan evresinde devreye girmektedir.

Merkür’ün Etkisinde Olan Başak’ın Genel Özellikleri

Başak burcu genel anlamıyla sabırlı ve sakin karakterde bir burçtur. Merkür’ün olumlu açıları neticesinde sahip olduğu özelliklerin neredeyse tamamında yükselişe geçmesi olağandır. Farklı oluşunu ve zekasını her zaman insanların beğenisine sunmaktan ve iltifat almaktan fazlasıyla hoşlanırlar. Ayrıca merhamet duygusunun gelişmiş olması nedeniyle yardım isteyen kişi kim olursa olsun düşünmeden imdada yetişirler. Sabit ruhlu oluşları ve rutin bir hayatı benimsemelerinden dolayı Merkür’ün ters açılarından çok çabuk etkilenebilirler. Reklamcılık, seyahat, halkla ilişkiler ve telekomünikasyon gibi konular Merkür tarafından yönetildiği için bu alanlarda başarılı kariyer sahibi olurlar.

Merkür ve Başak Burcu İlişkisi

Merkür’ün Başak burcunda bulunduğu doğum haritalarında kişilerin açık sözlü ve duygularını aşırı belli ettikleri görülür. Zihnin, öğrenme şeklinin ve konuşmaların yöneticisi olan Merkür, astroloji haritalarında bu konular hakkında açıkça ipuçları vermektedir. Sahip olduğu enerjileri burçlar arasında en çok Başak ve İkizler burcuna aktarmaktadır. Merkür gezegeninin doğasında yer alan pratik zekâ, direkt olarak Başak insanlarının da bu özellikte olmasını sağlamaktadır.  Genellikle minyon tipli olan Başak kişileri sahip oldukları yaşam enerjisi nedeniyle yaşlarından her zaman genç görünürler. Bu da özgüven sahibi olmalarını ve iletişim becerilerinin gelişmiş olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Başak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri için yorumda bulun

    Başak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Başak Burcunun Yönetici Gezegeni ve Özellikleri için ilk yorumu yapabilirsin.